Halmentők

2012. március 26. - Címkék:

Dr. Zeb Hogan, a kaliforniai Davis Egyetem kutatója elhatározza, hogy megkísérli bemutatni és megóvni a világ leghatalmasabb sós- és édesvízi halait az őket fenyegető civilizációs és egyéb veszélyektől.
Ahhoz azonban, hogy ezt megtehesse, előbb meg kell találnia, mi több ki kell fognia őket. Tekintve e teremtmények méreteit, fegyverzetét és rejtőzködő életvitelüket, nem tűnik könnyű feladatnak… Zeb globális nyomozást indít a világ legnagyobb, legősibb és legveszélyesebb halai után.

Legyen ott Ön is Zeb Hogannel és a National Geographic Channellel Amazónia, Mongólia, Ausztrália, Thaiföld, Észak-Amerika és Afrika természetes vizein, és legyen tanúja, amint helyi szakértők, tudósok és horgászok társaságában kiveti a csalit ezeknek a féltett és csodált kétméteres, egymázsás szörnyetegeknek.

Az áprilisban elsőként vetített epizódban Zeb egy kutatókból és horgászokból álló csapat élén repülővel, teherautón és lóháton Mongólia legnagyobb lazacféléje, a Hucho taimen nyomába ered, mely közel két méteresre és 90 kilósra is megnőhet, és amely – bár egykor a folyók királyaként tekintettek rá – mára veszélyesen visszaszorult az ázsiai vizekben. A Halmentőknek azonban nem csak védencük aggasztóan alacsony egyedszáma miatt kell sietniük, hanem azért is, mert küszöbön áll a tél, mely arrafelé vastag jégpáncélt von a folyókra…

A második részben Zeb egy helyi tudós és egy csoport aboriginal őslakos társaságában csónakba száll az északnyugat-ausztráliai Fitzroy folyón, hogy nyomába szegődjön a földkerekség egyik legmeghökkentőbb küllemű halának, a kisfogú fűrészesrájának. A lenyűgöző vadásztechnikájú faj a kihalás szélén táncol, ám itt, Nyugat-Ausztráliában máig ideális körülmények között szaporodik. De milyen életmódot folytat pontosan, és milyen utat jár be a Fitzroy felső szakasza és a nyílt tenger közötti vándorlása során? A kérdések megválaszolása érdekében
Zeb megkísérli a lehetetlent: nyomkövető berendezésekkel ellátni a gigantikus, akár hétméteresre is megnövő faj néhány példányát…

E hónapban harmadikként vetített epizódban Zeb egy helyi szakértő és egy professzionális halászati szakember társaságában csónakba ül, hogy Thaiföld folyóit és torkolatait átfésülve felkutassa az ország – és a Föld – egyik leghatalmasabb és legritkábban emberi szem elé kerülő tüskerájaféléjét. Vajon hol bujkálnak, mekkorára nőhetnek meg, és milyen esélyekkel néznek a jövő felé ezek az állatok? Igaz, hogy négy-öt mázsásra is megnőhetnek ideális körülmények között? Zeb expedíciója az első, mely Thaiföldön “házhoz megy” az óriás-édesvízi rájákhoz e kérdések megválaszolásáért.

Áprilisban utolsóként Zeb a fehér tok, Észak-Amerika egyik legnagyobb és legtovább élő hala nyomába ered. Mivel a faj nagy bajban van, s ezt a környéken élők tudják is, expedíciójához nem esik nehezére társakat találnia magának: a kutatóktól a búvárokon és a halászokon át egészen a folyókat jól ismerő indiánokig mindenki egy emberként áll halmentő akciója mellé…

További információk és videók és NAT GEO honlapján.